InformacjeAgregat prądotwórczy może pomóc w kryzysie. Ale źle używany może być śmiertelnie...

Agregat prądotwórczy może pomóc w kryzysie. Ale źle używany może być śmiertelnie niebezpieczny

Dzisiaj w Karkonoskim Parku Narodowym odbył się briefing prasowy poświęcony bezpiecznemu korzystaniu z agregatów prądotwórczych oraz przygotowaniu domowych instalacji elektrycznych na sytuacje kryzysowe.

Kampania informacyjna skierowana jest do mieszkańców i samorządów Dolnego Śląska. Jej celem jest zwiększenie świadomości, jak korzystać z zasilania awaryjnego wtedy, gdy dochodzi do przerw w dostawie energii. Po doświadczeniach powodzi z 2024 roku temat nie jest już teorią z instrukcji obsługi, ale bardzo praktyczną sprawą.

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podkreślił, że takie spotkania są potrzebne, ponieważ mieszkańcy i instytucje muszą wiedzieć, jak bezpiecznie korzystać z zapasowych źródeł prądu.

„Po powodzi w 2024 roku zobaczyliśmy, jak niezbędne i potrzebne są nam zapasowe źródła zasilania. Żeby bezpiecznie funkcjonować i żeby obsługa tych urządzeń była bezpieczna, musimy się tego nauczyć” – mówił Jerzy Łużniak.

Sebastian Kowalski, Dyrektor ds. Majątku TAURON Dystrybucja S.A. Oddział Legnica / Jelenia Góra, zwracał uwagę, że agregat może zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, ale tylko wtedy, gdy jest dobrze dobrany, właściwie podłączony i odpowiedzialnie użytkowany.

„Chcemy wskazać, na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze agregatu, jego podłączaniu i eksploatacji. Agregat może zapewnić nam niezawodność działania pod warunkiem, że jest użytkowany świadomie, odpowiedzialnie i zgodnie z przepisami” – podkreślał Sebastian Kowalski.

Bardzo ważny głos w tej sprawie zabrała również Państwowa Straż Pożarna. St. bryg. Michał Jeremenko zwracał uwagę, że zakup agregatu to dopiero początek. Liczy się również jego późniejsze użytkowanie, miejsce ustawienia i świadomość zagrożeń.

„Chcemy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo użytkowania agregatów. Zagrożenia, takie jak zatrucia tlenkiem węgla czy pożary podczas użytkowania agregatów, są bardzo istotnym elementem” – mówił st. bryg. Michał Jeremenko.

Strażacy przypominają, że agregatów nie wolno używać w zamkniętych pomieszczeniach, garażach ani miejscach, z których spaliny mogą przedostawać się do budynku. Tlenek węgla nie ma zapachu, nie widać go, a działa szybko. Dlatego tak ważne są czujki czadu i dymu oraz prawidłowe ustawienie urządzenia na zewnątrz budynku.

Podczas spotkania mówiono także o tym, jak przygotować dom i instalację elektryczną do zasilania awaryjnego oraz jak uniknąć błędów, które mogą zagrozić domownikom, sąsiadom, a także pracownikom energetyki usuwającym awarie.

W briefingu udział wzięli m.in. Jerzy Łużniak – Prezydent Jeleniej GórySebastian Kowalski z TAURON Dystrybucjast. bryg. Michał Jeremenko z Państwowej Straży Pożarnej oraz Tomasz Stanowski, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP województwa dolnośląskiego.

Na zakończenie zaplanowano również pokaz pracy agregatu prądotwórczego.

Wniosek jest prosty: agregat w sytuacji kryzysowej może uratować sytuację, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego z głową. Prąd ma pomagać, a nie stwarzać kolejne zagrożenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -spot_img

Nowe kompetencje, nowe perspektywy...

Ostatnio dodane

Ostatnie komentarze