InformacjeDąb Kazimierz w Dziwiszowie. Wyjątkowy symbol 36 lat samorządu

Dąb Kazimierz w Dziwiszowie. Wyjątkowy symbol 36 lat samorządu

W Dziwiszowie odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji 36-lecia samorządu terytorialnego w Polsce. Uroczystość miała szczególny charakter, ponieważ była także wyrazem uznania dla Kazimierza Lewaszkiewicza, wieloletniego radnego Rady Gminy Jeżów Sudecki, obecnie wiceprzewodniczącego rady.

Z tej okazji posadzono pamiątkowy dąb, który otrzymał imię Kazimierz. Drzewo ma przypominać o początkach samorządu, o pracy lokalnych radnych oraz o człowieku, który od 1990 roku nieprzerwanie działa na rzecz mieszkańców Dziwiszowa i całej gminy.

Kazimierz Lewaszkiewicz wspominał pierwsze wybory samorządowe po 1989 roku.

– Dzisiaj mija 36 lat od chwili, gdy zostałem wybrany w 1990 roku. Osiągnąłem wtedy niesamowity wynik, bo 440 mieszkańców Dziwiszowa zagłosowało na moją osobę, a kolejna osoba miała dopiero 110 głosów. Byłem dumny z tego, że mnie wybrano. Od tamtej pory traktuję to zobowiązanie bardzo poważnie i wypełniam swoją misję.

Radny podkreślił, że zasadzenie dębu jest dla niego dużym wyróżnieniem i wzruszającym momentem.

– Jestem dumny z tego, że udało mi się zrealizować te 36 lat. Posadzono na moją pamiątkę i dla upamiętnienia tej działalności dąb. Zaszczycili mnie swoją obecnością radni poprzednich kadencji, obecni radni oraz zaproszeni goście z urzędu gminy. Przyjechali, nie pogardzili mną. Czuję się doceniony – mówił Kazimierz Lewaszkiewicz.

W uroczystości uczestniczył również Edward Dudek, wójt gminy Jeżów Sudecki, który przypomniał, że Kazimierz Lewaszkiewicz od 36 lat pełni funkcję radnego Rady Gminy, a obecnie jest jej wiceprzewodniczącym.

– Jesteśmy w Dziwiszowie. Radny Kazimierz Lewaszkiewicz, który od 36 lat jest radnym Rady Gminy, pełni teraz funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy. Zawsze ma pomysły, żeby to święto uczcić. Kiedyś były Dni Samorządowca, w ubiegłym roku była 300. sesja, a dzisiaj chciał, żeby upamiętnić ten dzień zasadzeniem dębu, który będzie tutaj w Dziwiszowie – mówił wójt Edward Dudek.

Wójt podkreślił także, że samorząd to przede wszystkim mieszkańcy i ludzie, którzy przez lata pracowali dla swoich lokalnych wspólnot.

– Przez 36 lat dziesiątki tysięcy ludzi pracowało na rzecz samorządu. A przede wszystkim samorządem są mieszkańcy. Dziękujemy wszystkim, którzy przez te lata pełnili te funkcje, gratulujemy obecnym samorządowcom i pamiętamy o tych, którzy już odeszli – dodał.

Podczas spotkania wspomniano również śp. Kazimierza Rosoła, byłego radnego Rady Gminy i przewodniczącego Rady Gminy.

Głos zabrała także radna gminy Jeżów Sudecki z Płoszczyny.

– Dzisiaj uczestniczę w wielkim wydarzeniu – 36 lat samorządu. Dostałam zaproszenie od pana Kazimierza na piękne posadzenie dębu z tej okazji. Dębu Kazimierz. Panu Kazimierzowi życzę dużo sił, wytrwałości i oby ten dąb rósł jak najdłużej, cieszył oko i był ozdobą.

O szczególnym znaczeniu posadzonego drzewa mówił Patryk Waloszczyk.

– Dąb pochodzi z Dziwiszowa. Wyrósł z żołędzia drzewa, które również rosło w naszej miejscowości, w naszej szkółce. Dąb jest symbolem długowieczności. Niech przez lata przypomina o początkach samorządu. To już 36 lat, czyli podwójna osiemnastka – wielka rocznica do świętowania.

Jak dodał, samorządowcom należą się życzenia za ich pracę, odporność na krytykę i gotowość do reprezentowania mieszkańców.

– Wszystkiego najlepszego wszystkim samorządowcom za ich pracę, za odporność na krytykę i przede wszystkim za to, że chce im się reprezentować nas, mieszkańców – mówił Patryk Waloszczyk.

Wacław Lesik, przewodniczący Rady Gminy, zaznaczył, że Kazimierz Lewaszkiewicz jest najstarszym stażem samorządowcem w gminie Jeżów Sudecki.

– Dzisiaj mija 36 lat samorządu terytorialnego w Polsce. U nas najstarszym samorządowcem w gminie Jeżów Sudecki jest właśnie pan Kazimierz. Niech ten dąb będzie symbolem pana Kazimierza, który przez 36 lat działał i nadal działa w Dziwiszowie na rzecz mieszkańców. Niech będzie symbolem dla kolejnych pokoleń, że była tutaj taka osoba, wybierana przez mieszkańców przez tyle lat.

Przewodniczący podkreślił również, że działalność Kazimierza Lewaszkiewicza jest szczególnie związana z Dziwiszowem.

– Ten dąb będzie symbolem pana Kazimierza Lewaszkiewicza, najstarszego samorządowca w gminie Jeżów Sudecki, który dba nie tylko o interesy gminy, ale również i szczególnie o interesy wsi Dziwiszów – dodał Wacław Lesik.

Na zakończenie głos zabrała Eulalia Biardzka, która nie kryła wzruszenia.

– Z tego dzisiejszego spotkania jestem niezmiernie zadowolona. Bardzo dziękuję panu Kazimierzowi i wszystkim tym, którzy się do tego przysłużyli. Jestem bardzo uradowana. To dla mnie ogromna niespodzianka u kresu mojego życia.

– Nie zabrakło też świątecznego akcentu. Był tort, był symboliczny szampan i wspólne rozmowy. Jubileusz 36-lecia samorządu oraz uhonorowanie Kazimierza Lewaszkiewicza uczczono więc tak, jak należy – z szacunkiem, wdzięcznością i w dobrym, lokalnym gronie.

Posadzony w Dziwiszowie dąb ma być nie tylko pamiątką po jubileuszu 36-lecia samorządu, ale również symbolem zaufania mieszkańców, pracy społecznej i ciągłości lokalnej wspólnoty. Bo samorząd, ten prawdziwy, zaczyna się właśnie tutaj – w sołectwach, wsiach i gminach, gdzie każdy zna każdego, a mieszkańcy dobrze wiedzą, kto przez lata rzeczywiście był blisko ich spraw.

1 KOMENTARZ

  1. To co za wydarzenie Kaziu jako człowiek w Dziwiszowie spoko facet, jako radny nie podoba mi się, że robi z siebie takiego samego wariata jak cała reszta. Pani Małgorzata też obrotna babka jako mieszkanka i działaczka.
    Szkoda ,że nikt nie wspomniał Pan Kazimierz wyganiał dzieci z boiska , bo nim rządzi jakby było jego i jak rozwalił krzyż na boisku na festyn kościelny.
    A ta cała reszta biorąca udział w tym śmiesznym wydarzeniu to jest żenujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Reklama -spot_img

Nowe kompetencje, nowe perspektywy...

Ostatnio dodane

Ostatnie komentarze