Dzisiaj w Cieplicach odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Jak co roku mieszkańcy, przedstawiciele władz, służb, organizacji i instytucji spotkali się przy Pomniku Martyrologii i Chwały Oręża Polskiego, znanym powszechnie jako Piastowskie Miecze.
To właśnie w tym symbolicznym miejscu złożono kwiaty i oddano hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność, przeżyli wojenną tragedię, a także tym, którzy nigdy nie doczekali spokojnych czasów.
Podczas uroczystości prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak przypomniał słowa pułkownika Jakubowskiego:
„Nigdy, nigdy, nigdy więcej wojny”.
Jak jednak zaznaczył, dziś te słowa brzmią inaczej niż jeszcze kilka lat temu.
„Niestety już tego nie możemy powiedzieć, bo od czterech lat trwa wojna w Ukrainie, od kilku miesięcy trwa wojna na Bliskim Wschodzie” – mówił prezydent.
Jerzy Łużniak podkreślał, że wojna w Ukrainie, rozpoczęta przez atak Rosji, każdego miesiąca przynosi kolejne ofiary. W jego ocenie współczesne konflikty pokazują, że zbyt często nie liczy się ludzkie życie, lecz interesy, pieniądze i chęć zdobywania cudzych terytoriów.
Prezydent mówił również o znaczeniu pamięci historycznej:
„8 maja staramy się podkreślić, podziękować tym wszystkim, którzy przeżyli drugą wojnę światową i kombatantom za to, że wywalczyli dla nas wolną Polskę, a jednocześnie złożyć hołd tym, którzy nie doczekali tej wolnej Polski”.
W swoim wystąpieniu odniósł się także do współczesnego bezpieczeństwa Polski. Zaznaczył, że czas, w którym wielu wierzyło w trwały pokój i ograniczano armię, już się skończył.
„Dzisiaj musimy pamiętać o tym, że jeżeli będziemy słabi, nie będziemy uzbrojeni, to będziemy narażeni na różnego rodzaju działania innych” – podkreślił Jerzy Łużniak.
Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni na tradycyjną wojskową grochówkę.













